It’s My Turn

Evet Ahu Sun da notu sisteme girince 4 dersin notu da belli oldu. Her dönem sonu tüm hocaları notlar, kendime saklardım. Bu sefer buraya yazayım.

Ders Adı: Üretim Dağıtım Bütçe
Ders Verenin Adı: Zeynep Özbatur
Aldığım Not: BA
Verdiğim Not: FF

Yorum: İyi bir yapımcı, çok kötü bir hoca olduğuna şüphem yok. Kendini beğenmişliği, öğrenciden gelen eleştiriyi bile kaldıramaması, ders içinde “gereksiz yere” sürekli fakülte yönetimini kötülemesi, asistanların onun için köpek olması gerektiğini düşünmesi, devamsızlığı ve bana internette “film yapımcılığı” yazılıp aratıldığında bulunan bilgiden daha fazlasını verememesiyle sınıfta kaldı. Belki DD verebilirdim de 4 hafta üst üste sadece onun dersi için okula gelmem, dersin iptal olduğunu duyup eve dönmeme rağmen bir kelime etmezken derse 15 dakika geç kalanları terslemesi, sinema yapmanın dakiklik gerektirdiğini söylemesi FF’e sebep oldu. Diğer hocalar için bu kadar uzun yazmayacağım çünkü bu dersten ve Zeynep Özbatur’dan çok şey beklemiştim, büyük hayal kırıklığı oldu. Geçmiş olsun.
Yazıdan yarım saat sonra gelen edit: Çok içimde kaldı demeden edemeyeceğim. Sadece bir cümlelik iletişime geçtiği birine “Sen nasıl 3. sınıf öğrencisisin?” diyebilecek kadar …(okuyan doldursun) olan bir insandan bir dönem boyunca ders almaktan inanılmaz pişmanım. Başbakan Style: Sayın Özbatur, benden yaşlısın. Sesin çok yüksek çıkıyor. Biliyorum ki sesinin bu kadar yüksek çıkması kimsenin senin hakkında konuşurken adını ağızlarına almayıp “Nuri Bilge Ceylan’ın yapımcısı” diye bahsetmesindendir. Benim için Zeyno Film bitmiştir. Daha gitmem sinemaya.

Tavsiye: Kendinizi beğenin elbet, hak ediyorsunuz da “mütevazilik” diye de bir şey var göz ardı etmeyin. İnternet var, kitaplar var var oğlu varken dersinizde daha pratik bilgiler vermeye çabalayın. Of aslında derse gereken önemi veremeyecekseniz bırakın eğitmenlik sevdasını.

Ders Adı: RTS Proje Araştırma Semineri
Ders Veren: Ahu Sun
Aldığım Not: BB
Verdiğim Not: BB

Yorum: Öğrenciyle ilişki bakımından gördüğüm en başarılı eğitimcilerden biri. Belirtmem gerekiyor ki bunca yıllık öğrencilik hayatımda en eğlendiğim ders bu derstir. Lisede göremeyeceğiniz atışmaların, sataşmaların, laf sokup “üfff kavgada bile söylenmez”lerin yaşandığı bu dersin pek de verimli geçtiğini söyleyemeyeceğim. Ahu Sun’un kaç yıldır sinema eğitimi verdiğini bilmiyorum ama dersin ilk gününden son gününe sanki bir “ilk sene” zorluğu yaşadı. Adam olana çok iyi bir ders işleme yöntemi uygulasa da adam olmadığı çok belli olan bize daha farklı davranması, az biraz daha “sert” durması gerekirdi. Yani ben çok ders hatırlarım ki kimsenin projesini ilerletmezken 4 saatlik ders boyunca bekaretten, kız alıp vermeden, nasıl hadım edilirden bahsettik. He bu bir şey öğrenmedim anlamına gelmiyor kesinlikle. Yarattığımız öyküdeki “karakterin” nasıl olması gerektiğini kafamda netleştirdiğim derstir. Ama…sı önerilerde. Tavsiyelerime geçmeden esas notumun CB olduğunu, kanaat kullanarak BB’ye çıkardığımı söylemem gerekir. Kanaatim şu yöndedir ki Ahu Sun çok hoş bir insandır ve öğrenciye her zaman ders dışı vaktini ayırabileceğini çok iyi bir şekilde hissettirmektedir.

Tavsiye: Tek bir metodunuz olmasın, ders işleyişinizi biraz da öğrenciye göre ayarlayın. Bizim gibi cıvımaya pek müsait sınıfta saatlerce geyik dönmesine sebep olabiliyor yumuşak tavrınız. Projelerin üzerine gitmelisiniz. Her hafta en az 5 kişi çıkıp projesinin gelişimini sunsaydı, tartışsaydık eminim herkesin projesi çok daha olgun hale gelirdi. Son olarak da öğrenciye onlardan ne beklediğinizi net bir şekilde anlatın. Yani ben notumdan inanılmaz derece memnun olmama rağmen AA için ne yapmam gerekiyordu sorusuna cevap veremiyorum. Khas’ta yıllarca gördüğümüz “Bol keseden not dağıtma” kervanına katılmadığınız için de ayrıca seviyorum sizi, teşekkür ediyorum.

Ders Adı: RTS Seminer
Ders Veren: Melis Behlil
Aldığım Not: FF
Verdiğim Not: E

Yorum: Koca dönem bir dersine girmeyip de yorum yapmak anlamsız olur da genel olarak Melis Behlil derseniz işine bağlı ve çok çalışkan bir hoca derim.

.

.

.

Ders Adı: Video Sanatı
Ders Veren: Jalal Toufic
Aldığım Not: BB
Verdiğim Not: BA

Yorum: Jalal Toufic’in Kadir Has Üniversitesi’ne gelmesi başlı başına büyük bir süpriz ve sevinç sebebiydi benim için. Geçen sene denedim baktım İngilizce yüzünden olmuyor, bıraktım istemeye istemeye. Bu sene tekrar denedim ve sanırım oldu. Hafif tarzanca da girse araya mis gibi sınıfımız vardı. Burdan Jelal Toufic’in dersini seçmeyip de Cihan ve benim böyle bir adamdan özel ders almamıza sebep olan tüm fakülte arkadaşlarıma kucak dolusu sevgilerimi gönderiyorum. Neyse Jalal hakkında çok uzun yazmak istiyorum, kendimi tutayım biraz. Ben hayatımda kendini bu kadar büyük gören, sürekli dile getiren bir insan tanımadım. Bu bir yetenek değilken, bu kendini beğenmişliği bu kadar sevimli şekilde yansıtması, asla karşısındakini küçümsemeyip(bkz: Zeynep Özbatur) sadece kendini yüceltmesi takdire şayan bir başarıdır. Hazır sıra gelmişken Jalal’in kendinden bahsederken asla “ben” demeyip “Jalal” dediğini(Örn: Jalal bir gün yazı yazmadan duramaz), dünyaca ünlü düşünürleri listelerken araya sürekli kendini sıkıştırdığını(Örn: “…Nietzsche, Hegel ve Jalal bunları yapmıştır.”) biliyor muydunuz? Ben biliyorum ve çok sempatik buluyorum. Çok az yazısını okuyabildim o yüzden bu kadar kendini beğenmişlik haklı sebeplerden midir bilemiyorum da benim için Jalal candır. Ta Beyrut‘tan sırf bana vermek için sinema bileti getirmesi, çıkarıp Lübnan parası vermesi, dönem sonunda ona ve karısına aşure ikram etmemiz…Ah öyle bir yazdım ki öldü sandım. Anı olarak en son bu Jalal feci izlenme, dinlenme, bilgi hırsızlığı fobisi olan bir insandır ki en az 3-5 defa sesimi mi kaydettiniz, fotoğrafımı mı çektin, cd’yi mi kopyaladın diyaloglarını yaşamamıza sebebiyet vermiştir. Ders için söyleyecek söz bulamıyorum Kadir Has Üniversitesi‘ne saçtığım paraların karşılığını Jalal sayesinde az da olsa alabilmişimdir.

Tavsiye: Senin o “It doesn’t work” diyen dillerini yerim ne tavsiyesi.

Evet karneleri de dağıttık mutluyuz, huzurluyuz artık.

Ton: Zeynep Özbatur en uzunu olacak demişim en kısası olmuş.

Thumbnail Görseli: Halo- My Turn

Bir cevap yazın